Статья — «Лялькова вистав(к)а»

Posted by on | 0 Comments

Oksana Pomazan

«Лялькова вистав(к)а»

Художник ляльок – це скульптор, перукар, стиліст, візажист, декоратор і модельєр в одній особі

Черкащанка Оксана Помазан відкрила в Києві першу в Україні галерею авторської художньої ляльки „Парусна”.

Багатьом прізвище Оксани видасться знайомим. І це не дивно, адже її батько – Іван Помазан – відомий у Черкасах архітектор. За його проектами споруджено приміщення аеропорту, магазин „Кооператор”, Будинок художників з кафе „Ярославна”, житловий комплекс з „Будинком книги” та бібліотекою і багато інших об’єктів, які формували архітектурне обличчя обласного центру. Справою батька захопилася й Оксана, яка також обрала професію архітектора. Але ніколи не обмежувала себе рамками здобутої спеціальності. Захоплювалася живописом, дизайном інтер’єрів, театром, йогою, вивченням німецької… І до всього вона ставиться не як до тимчасової примхи, а як до творчого й глибокого процесу пізнання світу, розширення власних можливостей та вияву здібностей.

НЕДИТЯЧІ ІГРАШКИ

Зараз Оксана навіть не може пояснити, що саме так вразило її три роки тому, коли вперше побачила ляльок, створених київською художницею Іриною Єлисеєвою. Але відразу загорілася бажанням створити щось подібне власноруч і, за допомогою майстрині, зробила це. Тепер ляльковий первісток, немов добрий талісман, охороняє дім Оксани.

Та перший досвід не тільки не вгамував інтересу до лялькової справи, а навпаки, відкрив перед дівчиною незнаний захоплюючий світ вишуканого мистецтва. У нього Оксана поринула з радістю, зачарувавши новими ідеями й чоловіка.

В Інтернеті вони почали налагоджувати контакти з іншими лялькарями, відвідувати лялькові салони Європи, Москви, вивчати ляльковий бізнес. До того ж, Оксана ніколи не минала нагоди вчитися у досвідчених майстрів, опановувати нові техніки, властивості сучасних матеріалів.

ПО НАУКУ – ДО ГОЛЛАНДІЇ

Якось, побачивши на виставці роботи Івонн Фліпс, які вирізнялися бездоганною технікою та шаленством фантазії, Оксана подумала: „Ось те, що я хотіла б уміти робити!” Правду кажуть: хто стукає, тому відчиняють. Киянці пощастило відшукати електронну адресу голландської художниці й напрочуд швидко отримати згоду на своє прохання про майстер-клас.

Оксана розповідає: „Моя поїздка мала тривати лише сім днів, і я зрозуміла: щоб устигнути з початку до кінця зробити ляльку і навчитися тому, заради чого я так далеко їду, доведеться дуже напружено працювати. Адже в середньому на „фізичне” створення ляльки йде не менше місяця”.

Перебування в містечку Краббендейк, де живе Івонн, промайнуло, немов одна мить. Ліс, морське узбережжя, будинок художниці, старовинному фундаменту якого не одне століття, – усе це давало такий потужний енергетичний поштовх до творчості, що жінки працювали з ранку до ночі, не відчуваючи втоми.

– Я привезла з собою з Києва кілька ескізів моєї майбутньої ляльки, – розповідає Оксана, – і ми разом обирали остаточний варіант. Коли моя лялька – Лісова фея – встала на ноги, я була щаслива. Моя лялька сама стояла! Вона вийшла легка й натхненна.

Художниці настільки здружилися, що, прощаючись, плакали. Виявилося, що Оксана була першою ученицею Івонн Фліпе із слов’янських країн.

ЛЯЛЬКОВИЙ БУМ ДОКОТИВСЯ ДО УКРАЇНИ

„Художник ляльок – це скульптор, перукар, стиліст, візажист, декоратор і модельєр в одній особі, що дозволяє мені реалізувати себе „на повну котушку”, – зізнається Оксана. Зараз її творчий доробок складається з 18 чарівних створінь, 7 з яких вона виставила у своїй галереї. Там також представлені ляльки сучасних російських та українських художників: Олександри Окатової, Ірини Єлисеєвої, Катерини Петрик, Ірини Киршиної, Віктора Горяєва та інших.

За кожним із цих імен – самобутній стиль, індивідуальний творчий „почерк”, неповторні авторські ідеї.

Виявляється, на території СНД не так уже й багато висококласних майстрів-лялькарів. За словами спеціалістів, їх не більше 30–40 осіб. Це й не дивно, адже на

пострадянському просторі формально професії „ляльковий майстер” не існує. Цьому мистецтву не навчає жоден навчальний заклад. Та якщо є такі ентузіасти, як наша землячка Оксана Помазан, то можна сподіватися, що таке чарівне й вишукане ремесло неодмінно знайде послідовників і збагатить українську культуру неповторними шедеврами. Безумовно, цьому сприятиме професійна школа, відкрита при галереї „Парусна”. Тут можна буде відвідувати майстер-класи провідних лялькарів Росії, України, Голландії. На думку професіоналів, не обов’язково бути художником, щоб опанувати мистецтво. Головне – захоплено дивитися на світ, не стримувати своїх фантазій, за сірою буденністю бачити веселку радісних барв, які на кожному кроці дарує нам життя.

ДОВІДНИЧОК

Колекціонування ляльок: мода і бізнес

Півстоліття тому на Заході вибухнув справжній ляльковий бум. Колекціонувати ляльок стало не менш престижно, ніж картини, діаманти чи антикваріат. Товстосуми не на жарт захопилися ляльками. Серед найвідоміших колекціонерів – Майкл Джексон, Елтон Джон, Брюс Вілліс, Демі Мур, Вупі Голдберг, Барбара Стрейзанд, Опра Уінфрі, дружина екс-президента США Барбара Буш.

Нелялькові гроші

– Колекція найвідомішого „лялькового” колекціонера у світі Діни Верні (колишня модель художників Матісса і Боннара) була продана на аукціоні за 4,7 млн. доларів, що доводить: захоплення ляльками – не лише цікаве хобі, але й добра інвестиція.

– Ціна на авторську ляльку в Москві – від 500 до 25 000 доларів.

– Ціна на авторську ляльку в Києві – від 300 до 2 000 доларів.

Підготував: Наталія РІВ’ЄРА
Джерело: «Прес-Центр»

Версія для друку

Газета «Прес Центр» №2 (77) від 10.01.2007 р.

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Facebook
Опубликовать в Google Plus